Amerykanie mordują na Helu

Mordują polskimi rękami i według szwedzkiego scenariusza. Konkretnie: należąca do Sony Pictures Television Networks spółka AXN Central Europe właśnie poinformowała, że wyprodukuje swój pierwszy polski serial. Będzie to trzyodcinkowy remake szwedzkiego serialu kryminalnego „The Sandhamn Murders”, bazującego na powieści „Still Waters” autorstwa szwedzkiej pisarki Viveki Sten.

Akcja powieści dzieje się na półwyspie Sandhamn, gdzie pisarka spędzała wakacje od wczesnego dzieciństwa. W polskiej adaptacji miejscem, do którego wiatr przywieje fatalne namiętności, tajemnice z przeszłości i gdzie pojawią się niewyjaśnione morderstwa, a ktoś nie spędzi beztroskiego urlopu – będzie Hel i, szerzej, polskie wybrzeże.
Serial reżyseruje Greg Zglinski, reżyser nagradzanego „Wymyku” i „Całej zimy bez ognia”, a także połowy serialu „Paradoks”. Autorem scenariusza jest Igor Brejdygant, scenarzysta m.in. wspomnianego „Paradoksu”, zaś za produkcję odpowiada Opus Film.

– Od dłuższego czasu rozważaliśmy możliwość wyprodukowania pierwszego polskiego serialu AXN. Chcemy stworzyć kontent, który wyróżni się na tle lokalnych propozycji programowych i jednocześnie będzie potrafił opowiedzieć uniwersalną kryminalną historię, która przypadnie do gustu polskiemu widzowi – tłumaczył decyzję o realizacji serialu John Rossiter, GM, SPT Networks CE. – Kryminał to gatunek bardzo popularny w Polsce, sensacja zawsze przyciąga uwagę. Gdy się przyjrzeć leżącym u podłoża zbrodni ukrytym motywom, zaczyna ona być niepokojąco-fascynująca. Rzeczy przestają być tym, czym się mogły wydawać.

Zdjęcia ruszają w czerwcu, AXN zapowiada premierę na wrzesień. Także jesienią premierę ma mieć pierwsza oryginalna, fabularna polska produkcja stacji HBO – „Wataha”, serial sensacyjny kręcony na drugim krańcu mapy Polski, w Bieszczadach, w środowisku polskich pograniczników. W obsadzie m.in. Leszek Lichota, Andrzej Zieliński i Marian Dziędziel.