Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Seryjni - Blog o serialach Seryjni - Blog o serialach Seryjni - Blog o serialach

9.09.2014
wtorek

Młodszy brat „Castle”? – dwa słowa o „Forever”

9 września 2014, wtorek,

Wrzesień to czas, kiedy powoli pojawiają się pierwsze odcinki nowych seriali, które zapełnią ramówkę stacji telewizyjnych w nadchodzącym sezonie. Część stacji decyduje się jednak pokazać piloty nowych produkcji już pod koniec sierpnia. Tak jest z serialem „Forever” stacji ABC, który Seryjni mieli okazję obejrzeć. Wpis zawiera spoilery do odcinka.

„Forever” to przykład na to, że jeśli historia podana jest z poczuciem humoru i odpowiednim dystansem, to będziemy w stanie uwierzyć w każdą bzdurę. Nasz bohater, doktor Henry Morgan, to patolog, który wykazuje się zaskakująco rozwiniętym zmysłem obserwacji. Nieraz tylko spojrzy na zwłoki i już wie wszystko o życiu i śmierci pacjenta. Co więcej, w obserwacji świata wokół siebie wykazuje się spostrzegawczością równą Sherlockowi Holmesowi. Usiądzie obok dziewczyny w metrze i nie tylko zgadnie, na czym gra, ale i wprosi się na wieczorny koncert uroczej wiolonczelistki. Jednak umiejętności Henry’ego to nie kwestia genialnego umysłu, ale… doświadczenia. Okazuje się bowiem, że nasz bohater nie może umrzeć. Ilekroć jego życie powinno się skończyć, zamiast umierać, budzi się nagle w rzece. I tak od dwustu lat.

Henry nie jest jedną z tych postaci, którym nieśmiertelność ciąży. Oczywiście znajdziemy w serialu wątek liryczny (wspomnienia o żonie) i pytanie, czemu właściwie to właśnie Henry został dotknięty nieśmiertelnością (i, co ważne, niestarzeniem się, bo wciąż wygląda dokładnie tak jak wtedy, kiedy zginął po raz pierwszy), ale bohater podchodzi też do śmierci analitycznie. Przez wieki analizuje każdy swój zgon, opisuje ból, sposób zejścia z tego świata, okoliczności. Wykorzystuje też nieśmiertelność w swojej pracy. W końcu po co czekać trzy tygodnie na wyniki badań laboratoryjnych, kiedy można sobie po prostu wstrzyknąć truciznę i dużo szybciej przekonać się, co to za substancja.

Oczywiście Henry, zafascynowany śmiercią, trzyma się blisko strasznych wydarzeń. Dlatego wcześniej czy później zaczyna współpracować z policją. Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że oznacza to konieczność współpracy z sympatyczną i bystrą panią detektyw. Co oczywiście przywodzi od razu na myśl inny wielki przebój stacji ABC, czyli serial „Castle”. Co prawda tam mieliśmy pisarza, a nie nieśmiertelnego lekarza, ale poza tym pomysł na seriale jest bardzo podobny. Nawet pojawia się obowiązkowo „rodzic” bohatera – w przypadku Henry’ego jest Abe, starszy pan, który jako jedyny zna sekret nieśmiertelności lekarza. Serial zapowiada, że będziemy mieli do czynienia z jedną zbrodnią tygodniowo i każdy odcinek opowie nam przy okazji ciekawy epizod z długiego życia Henry’ego.

Czy „Forever” różni się czymś od wielu procedurali, jakie można znaleźć na antenie? Wielkich różnic nie ma. Na pewno będzie to produkcja bliższa nastrojowi „Castle” – nie zawsze napuszona i poważna. W pierwszym odcinku jest całkiem sporo sympatycznego poczucia humoru. Poza tym mocnym punktem nowej produkcji jest Ioan Grudffudd – walijski aktor, którego widzowie mogą kojarzyć z filmów o Fantastycznej Czwórce czy seriali o Hornblowerze. Grudffudd ma wystarczająco dużo uroku i ekranowej charyzmy, byśmy polubili jego bohatera i przymknęli oko na wszystkie niedorzeczności fabuły. Z kolei w roli Abe’a pojawia się Judd Hirsch, który już w „Numbers” udowodnił, że dobrze sprawdza się w rolach ojców czy opiekunów głównych bohaterów.

„Forever” to serial, który zdecydowanie nie zmieni oblicza telewizji. Mam podejrzenie, że ABC szykuje się na zamknięcie popularnego „Castle” i szuka zastępcy. Jednocześnie zazdrości CBS „Elementary”, gdzie po Nowym Jorku spaceruje Sherlock Holmes. „Forever” jest serialem zawieszonym gdzieś pomiędzy tymi produkcjami. Sympatyczne, trochę niedorzeczne, z dowcipnym i dobrze napisanym głównym bohaterem. Będzie trochę dedukcji, zjawisk paranormalnych i Nowego Jorku. Jeśli szukacie produkcji, w której będziecie mogli spokojnie przegapić kilka odcinków i dobrze się bawić, to jestem pewna, że „Forever” doskonale spełni tę funkcję.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. Serialu „Castle” i tak nic nie pobije. Wątpię żeby zamknęli jego produkcję, ma dużą oglądalność, a próba ewentualnym zastąpieniem go innym, do tego bardzo podobnym serialem, może okazać się niewypałem. Jak dla mnie „Castle” jest niezastąpiony! 😀

 2. Szanowna Pani Czajka,
  jak wiadomo smaki bywają różne, ale Pani smak uważam za odpychający. Ten obrzydliwie zalany krwią telefon odpycha od Pani bloga skutecznie. Ani się nie chce czytać ani dyskutować.
  Proponuję pomyślenie także o innych, nie tylko osobie.

 3. Ale to nie jest blog Katarzyny Czajki (ona ma inny, nazywa się zwierz popkulturalny), tylko Polityki. Autorka tego artykułu jest tylko jedna z osób piszących. Natomiast ten zalany krwią pilot telewizyjny (a nie telefon) łączy sie z nazwą bloga i jest to całkiem ciekawe skojarzenie słowno – obrazkowe. Dodam jeszcze od siebie, że ja nic obrzydliwego w tym nie widzę,

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Szanowna Pani Vero;
  jak wiadomo smaki bywają rożne, a jeśli smak prezentowany na tym blogu Pani nie odpowiada, proszę tu nie zaglądać i nie urażać swoich wrażliwych oczu i duszy. To myślenie nie tylko o sobie, ale i o innych. Problem z Pani głowy i czytających Panią też.

 6. Bardzo fajna recenzja.

 7. Nie jestem autorką logo bloga. A co do mojego smaku – chyba za dużo oglądam Hannibala ale chyba dobrze że nikt mnie nie chce próbować

 8. Forever – całkiem fajny serial. Zgadzam się z porównaniem do Castle i Elementary – dwójka bohaterów, detektyw i „pomocnik”. Ma swój urok.
  Co do Castle – powinni obmyślić fajne zakończenie, doprowadzić do niego w przemyślany sposób i nie ciągnąć serialu w nieskończoność, aż straci powab, czar i nasze zainteresowanie.

css.php