Seriale do worka Świętego Mikołaja

Doctor-Who-2014-Christmas-Special-Poster-1024x810Dla tych, którzy szał świątecznych zakupów mają jeszcze przed sobą, przygotowaliśmy zestawienie serialowych DVD. Polecamy całe boxy i poszczególne sezony, klasykę i nowości – pod choinkę, a potem do oglądania w każdy dzień tygodnia.

Katarzyna Czajka

Plotkara (box 6 sezonów)

Piękne stroje, piękni ludzie i piękne wnętrza, a do tego więcej intryg niż w niejednej telenoweli. Historia nastolatków z bogatej dzielnicy Nowego Jorku, którzy z braku lepszych zajęć zajmują się intrygami i spiskami, nigdy nie należała do najwybitniejszych seriali. Co nie zmienia faktu, że ten serial to idealne guilty pleasure. Zanim się zorientujemy, wciągną nas kolejne intrygi i próba odpowiedzi na pytanie, kto z bohaterów jest tytułową plotkarą mieszającą wszystkim plany. Idealny prezent dla kogoś, kto próbuje się choć na chwilę oderwać od rzeczywistości.91YYGPO6RuL._SL1500_Przyjaciele (box wszystkie sezony z okazji 20-lecia serialu)

Mimo upływu czasu „Przyjaciele” pozostają jednym z najważniejszych seriali komediowych w historii amerykańskiej telewizji. Opowieść o szóstce młodych ludzi, którzy tworzą trochę nowoczesną rodzinę, gdzie bardziej od mężów, narzeczonych i dzieci liczą się przyjaciele, stała się punktem odniesienia dla wielu widzów. Dziś ogląda się „Przyjaciół” z mieszanką sentymentu (te fryzury! ciuchy!), ale i smutku, bo wydaje się, że „Przyjaciele” nie tylko byli największym osiągnięciem amerykańskiego sitcomu, ale i początkiem końca złotej ery gatunku. A poza tym nadal to serial bardzo śmieszny.edycja-jubileuszowa-przyjaciele-sezony-1-10-na-dvd-NEWS_MAIN-116064Ripper Street: Tajemnica Kuby Rozpruwacza (box: sezony 1. i 2.)

Mimo że w polskim tytule mowa o Kubie Rozpruwaczu, to niewiele go w serialu znajdziemy. Akcja rozgrywa się co prawda w Whitechapel- niebezpiecznej i ubogiej dzielnicy XIX-wiecznego Londynu zaledwie kilka miesięcy po atakach słynnego mordercy. Ale Kuba Rozpruwacz to tylko cień, który kładzie się na trudnej codziennej pracy policjantów starających się zaprowadzić porządek w tej pełnej mniejszych i większych przestępstw dzielnicy. Serial nie tylko jest doskonałą produkcją detektywistyczną, ale też dobór spraw nie jest przypadkowy. Twórcy bardzo starają się pokazać jak najwięcej ówczesnego świata i jego problemów. Jednocześnie, jak w przypadku wielu anglosaskich produkcji, serial nigdy nie traci z oczu prywatnych problemów pracujących w dzielnicy policjantów.Ripper-Street-Tajemnica-Kuby-Rozpruwacza_Tom-Shankland-Colm-McCarthy-Andy-Wilson,images_big,25,D1302Aneta Kyzioł

Miasteczko Twin Peaks

Dwa sezony genialnego serialu Davida Lyncha i Marka Frosta. Można kupić w jednym opakowaniu lub skompletować samodzielnie z dwóch. Seria nie traci na uroku, szaleństwie i nowatorstwie, mimo że od premiery mija ćwierć wieku. Piękna i martwa nastolatka, agent specjalny Dale Cooper, Pieńkowa dama, UFO, sowy, które nie są tym, czym się wydają, daglezje, muzyka Angelo Badalamentiego i klimat prowincjonalnej Ameryki – powodów, by wrócić do Twin Peaks, nie brakuje, a teraz doszedł jeszcze jeden: na 2016 r. zapowiadana jest premiera trzeciego sezonu.film-miasteczko-twin-peaks-pelne-wydanie-Sherlock (box sezony 1-3)

10 płyt DVD z trzema sezonami serialu BBC Stevena Moffata i Marka Gatissa, w designerskiej szacie graficznej i z materiałami dodatkowymi. Serializacja opowieści Arthura Conan Doyle’a o detektywie wszech czasów porywa nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, zabawami z czasem, brytyjskim humorem i genialnymi kreacjami aktorskimi Benedicta Cumberbatcha i Martina Freemana. No i ten gest zarzucania płaszcza!sherlock-serie-1-3-b-iext27438597Glina (sezony 1. i 2.)

Można obejrzeć na VoD TVP, można kupić. Na DVD dostępne są także inne seriale sensacyjne, dowodzące, że jeszcze niedawno polskie telewizje wiedziały, jak je kręcić (a potem z jakichś powodów zapomniały), mianowicie: „Pitbull” i „Ekstradycja”. Oba równie dobre co „Glina” i równie warte posiadania. A serial Władysława Pasikowskiego wybrałam z powodu świetnej obsady: duet Jerzy Radziwiłowicz-Maciej Stuhr może się popisać umiejętnościami aktorskimi także dlatego, że dostał do zagrania bohaterów dobrze napisanych, ewoluujących jako ludzie i jako policjanci. Do tego świetny drugi plan: Bonifacy Jóźwiak Jacka Braciaka, patolog Olga Seifert Agnieszki Pilaszewskiej, ciekawe sprawy, powoli, mozolnie prowadzone  śledztwa i nieoczywiście fotografowana Warszawa. Wciąż mam nadzieję, że trzeci sezon jednak powstanie.glina-sezon-1-b-iext6116327glina-sezon-2-b-iext3821802Marcin Zwierzchowski

Teoria wielkiego podrywu (sezony 1-6)

Produkt wielokrotnego użytku. Mój osobisty zestaw sezonów od 1. do 6. niedługo wymagać będzie wymiany, bo oglądam je na okrągło – gdy tylko w telewizji akurat nic nie ma, a zgromadzone na HBO GO czy półce filmy nie kuszą, albo po prostu gdy chcę się odprężyć – „Teoria wielkiego podrywu” sprawdza się równie dobrze co nieśmiertelni „Przyjaciele”. Odpala się pierwszą płytę i nastawia „Play All”. I jakoś to leci – odcinek za odcinkiem, sezon za sezonem. I bawi tak samo, jak za pierwszym razem.TBBTDetektyw

Tak się złożyło, że do żadnego z naszych TOP 3 „Detektyw” się nie załapał. Ale świadczy to tylko o tym, jak wiele ciekawych produkcji można znaleźć w telewizji, bo serial HBO zasługuje na wszelkie pochwały. DVD sprawdza się zaś wyśmienicie, bo to jedna, długa fabuła, więc najlepiej obejrzeć całość ciągiem. Do tego scenariusz ma tyle warstw i smaczków, że można do tej historii wracać i znajdywać coś nowego, np. skupiając się na niezwykłych monologach Cohla.detektywNewsroom (sezony 1 i 2)

Przed premierą 3. serii, gdy już można było stracić nadzieję, na rynku pojawił się wreszcie pakiecik DVD z drugim sezonem wspaniałego „Newsroomu”, można więc komuś bliskiemu sprezentować wiele godzin świetnej opowieści o współczesnych mediach i polityce, zwłaszcza zaś styku jednych i drugich. A jak sprawdzić, czy tacie, bratu, mamie czy mężowi serial ten przypadnie do gustu? Puśćcie im otwierającą „Newsroom” debatę i „wystąpienie” Jeffa Daniela jako Willa McAvoya – jeżeli ten fragment do nich przemówi, wsiąkną w tę opowieść jak ja.newsroom