Jeszcze więcej Westeros

game-of-thrones-season-6-review-5-1200x675-cW świetle faktu, że na kolejny sezon „Gry o tron” czekać będziemy musieli aż do lata przyszłego roku, tym bardziej fanów seriali cieszyć powinno wydanie poprzedniej serii na DVD i Blu-ray. Materiały dodatkowe po raz kolejny zachwycają.

Najlepsze są, tradycyjnie, animacje, czyli dział „Historie i folklor”. Wygląda na to, że odpowiedzialna za nie ekipa za cel postawiła sobie zekranizowanie książki „Świat Lodu i Ognia”, w której Martin i współpracownicy zebrali wszystkie opowieści tego uniwersum, całą jego historię, z opisem najważniejszych postaci, obyczajów i tak dalej.

Na Blu-rayu z sezonem szóstym znajdziecie m.in. historie rodów Dayne i Tarly, opowieści o Dothrakach, Starym Mieście, Żelaznych Wyspach, a także o wielkim turnieju w Harrenhal, Bractwie bez Chorągwi, Buncie Roberta, rycerzach z Doliny i walkach Dzieci Lasu z Pierwszymi Ludźmi. W zasadzie wszystko to, co jako nowe zostaje wprowadzone w danym sezonie, tu znajduje rozwinięcie/uzupełnienie – przykładem wspomniana historia Dayne’ów, opowiedziana ze względu na epizodyczną rólkę w tej serii ser Arthura Dayne’a, zwanego Mieczem Poranka, uznawanego za najwspanialszego rycerza swoich czasów, a może i w całej historii Westeros.

Ogromną zaletą tych animacji, oprócz świetnej warstwy wizualnej, jest fakt, że są naprawdę, naprawdę dobrze napisane i przeczytane (za lektorów robią aktorzy z serialu, wcielający się i tu w swoje postacie, dlatego wszystkie historie poznajemy z określonego punktu widzenia, czasem z kilku). Wadą jest natomiast brak wersji polskiej, zarówno audio, jak i napisów (ale za to są tajskie czy koreańskie, z jakiegoś powodu).game-of-thrones-season-6-2-e1463713707844Poza „Historiami i folklorem” do sezonu szóstego dołączono również bardziej tradycyjne, ale nie mniej interesujące materiały. Najobszerniejsze z nich to spojrzenie na Dothraków, ponowne, bo w tej serii wrócili do serialu, materiał dokumentujący przygotowania i kręcenie Bitwy Bękartów, a także skrót z jednego, osiemnastogodzinnego dnia pracy przy „Grze o tron”, czyli po prostu spojrzenie za kulisy.

Rzecz jasna na uwagę zasługuje również sam sezon szósty, interesujący przede wszystkim dlatego, że działo się naprawdę wiele, odkryto mnóstwo sekretów Westeros, jak choćby to, skąd wzięli się Biali Wędrowcy.jaime-riverrun-game-thrones-season-6-episode-7Takie podejście do wydań DVD i Blu-ray cieszy (choć już nieco mniej fakt, że na BR dodatków jest więcej, więc jeżeli fan chce dostać wszystko, płaci więcej), bo te materiały autentycznie rozbudowują dla nas Westeros, a niezwykle bogaty świat to największa zaleta twórczości George’a R.R. Martina i serialu HBO.