O blogu

Wszyscy oglądają seriale. Na komórkach, tabletach, laptopach i telewizorach. O serialach rozmawia się na imprezach, w pracy i naukowych konferencjach. Odwołują się do nich publicyści i politycy. Prezydent Stanów Zjednoczonych wykorzystuje swoje wpływy, by móc nieco wcześniej obejrzeć odcinki ulubionych produkcji. Premiery nowych sezonów popularnych seriali stają się wydarzeniami na miarę popkulturalnego święta. Finały ukochanych produkcji stają się przedmiotem długich dyskusji w sieci. Nikt już nie zastanawia się nad tym, czy seriale mogą być wartościowe, i dorównać kinematografii. Nowy problem to wybór, której z setek produkcji poświęcić czas. I właśnie dlatego zdecydowaliśmy się założyć naszego bloga, by nieco ten wybór ułatwić.

Jako że jedna osoba nie jest w stanie obejrzeć wszystkiego, połączyliśmy siły. Jest nas czworo i choć nie obiecujemy, że uda się nam obejrzeć każdy odcinek wszystkich istniejących produkcji, to mamy nadzieję, że nieco mniej umknie naszej uwadze. Jednak nie chodzi nam tylko o oglądanie i recenzowanie kolejnych odcinków. Chcemy seriale analizować, dyskutować o rozwiązaniach fabularnych, kłócić się między sobą o pomysły scenarzystów. Postaramy się raz na jakiś czas spojrzeć za siebie i powspominać starsze produkcje, niekiedy będziemy się starali przewidzieć przyszłość serialowego świata. Czworo autorów, wśród których znajdą się specjaliści nie tylko od seriali, ale także od filmu, teatru czy historii kina, gwarantuje, że nasze spojrzenie będzie urozmaicone, a wnioski, miejmy nadzieję, nie zawsze oczywiste. Jednocześnie nie chcemy pisać wyłącznie dla pragnących długich analiz serialowych maniaków. Zależy nam także by naszymi uwagami zainteresować tych, którzy może dopiero niedawno odkryli przyjemność płynącą z czekania na kolejne odcinki ulubionych produkcji. Tu weźmiemy na siebie rolę przewodników w gąszczu produkcji zagranicznych i krajowych wskazując zarówno te, które wydają się wyborem oczywistym jak i seriale, które mogły umknąć uwadze mniej „seryjnego” widza.

Aby ułatwić poruszanie się po naszym blogu, zdecydowaliśmy się podzielić wpisy na kilka kategorii. W kategorii Premiery chcemy opisywać serialowe nowości, początki sezonów, produkcje które dopiero mają szanse podbić nasze serca. Obco brzmiąca kategoria „Recapy” będzie zawierać refleksje poświęcone konkretnym odcinkom, wybranych produkcji – zdarza się bowiem, że odcinek jest tak dobry (lub tak zły), że na jego temat można napisać cały osobny wpis. Kategorie Polecamy i Klasyka najbardziej przydadzą się czytelnikom szukającym dla siebie nowych produkcji do oglądania – tu znajdą się tytuły, które bez wahania rekomendujemy do wpisania sobie do serialowego kalendarza. Osobną kategorię wyznaczyliśmy serialom polskim. Wiemy, że produkcje krajowe mają wiernych fanów, ale i krytyków, i budzą wśród widzów sporo emocji – i dlatego potraktujemy je ze specjalną uwagą. Recenzje i Wydarzenia to kategorie nie wymagające komentarza i zapewne zapełnią się najszybciej. Z kolei Różności i Publicystka to kategorie, w których znajdą się nasze rozważania okołoserialowe – niekiedy analityczne, niekiedy dowcipne, być może nawet osobiste. Jeśli taki podział nie wystarczy będzie można na naszym blogu wyszukiwać także seriale, kierując się gatunkiem – podział ten wydaje się dość prosty, choć warto zauważyć, że zdecydowaliśmy się dorzucić kategorię Reality, sugerując tym samym, że być może zdarzy się nam obejrzeć jakiś serial tego gatunku.

Wielu czytelników może zadać sobie pytanie, czy w Internecie potrzebny jest kolejny blog poświęcony fenomenowi seriali. Wszak wielu jest profesjonalnych i pół profesjonalnych badaczy serialowego świata. Pozwolimy sobie jednak skorzystać z serialowej analogii. Skoro mimo tylu doskonałych seriali co sezon pojawiają się nowe warte uwagi tytuły, to i wśród wielu istniejących blogów i stron znajdzie się miejsce na kolejny. Zapraszamy więc do lektury, komentowania i dyskusji. Bo jeśli już seriale oglądać to „nie indywidualnie”.

Komentarze

4
Dodaj komentarz
  • Czekam na analizę fenomenu, jakim jest serial „Castle” 🙂 A przy okazji, komu w redakcji podesłać polskie wersje 3 pierwszych książek Richarda Castle’a do recenzji?

  • Czy Wasz blog da się w jakiś sposób subskrybować? Nie publikujecie się pewnie na Facebooku? A może maci jakiś RSS? Niestety nie będę pamiętał, żeby odwiedzać stronę, a bardzo chciałbym być na bieżąco z Waszymi wpisami. Są świetne. Jeśli nie chcecie umieszczać komunikacji na stronie nie ma sprawy – proszę moderatora o nie zamieszczanie tego wpisu. Chciałbym się tylko w jakiś sposób skontaktować 🙂

  • Stronę na Facebooku mamy : https://www.facebook.com/pages/Seryjni-Blog/613331555425387 i tam pojawiają się informacje o wszystkich nowych wpisach. Rzeczywiście pracujemy by można było nasze wpisy śledzić na wszelkie możliwe sposoby, jesteśmy odrobinę ograniczeni formatem bloga, ale nic nas nie powstrzyma 🙂

  • Bardzo sie ciesze z takiej inicjatywy, poniewaz niedawno polknalem doslownie serial „Babylon – Berlin” . Bylem nim zachwycony, a dowiedzialem sie o nim od jednego z gospodarzy blogow Polityki, ktorego zdanie bylo podobnie dobre. O najlepszym serialu, ktory widzialem w zyciu, czyli „Breaking Bad” tez przypadkowo poinformowala mnie znajoma, ktora uwazala, ze bedzie mi sie podobal. Oba pochlonolem hurtowo, bo na biezaco nie wiedzialem, ze sa. Nie ma jak dobra Informacja i niech sie serialowy blog rozwija.

Ważne newsy, kompetentne analizy.
Subskrypcją Premium podzielisz się z Bliskimi.

Wypróbuj za 11.90 zł