Premiery (i powroty) seriali – styczeń 2018

Seryjni prezentują autorski przegląd nowości miesiąca, a także zestawienie nowych sezonów starszych produkcji, które właśnie wracają na antenę.

NOWOŚCI

The End of the F***ing World (5 stycznia, Netflix)

https://youtu.be/Oj9slbEsfdg

Potencjalnie zaskakujący hit miesiąca: bardzo oryginalna opowieść o relacji dwojga nastolatków, którzy razem uciekają. Sęk w tym, że ona jest nieliczącą się z innymi buntowniczką, a on… psychopatą, który szuka ofiary swojego pierwszego morderstwa.

Ekranizacja komiksu Charlesa Forsmana.

Philip K. Dick’s Electric Dreams (12 stycznia, Amazon Prime)

Serial-antologia, trochę w duchu „Czarnego lustra” – każdy odcinek jest ekranizacją opowiadania legendarnego Philipa K. Dicka. I w porównaniu do głośnego „Black Mirror” mamy tu więcej fantastyki dalekiego zasięgu, więcej fantastyki w fantastyce, a więc rzecz wizualnie efektowniejszą.

Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu (15 stycznia, AMC)

Twórca „The Walking Dead” przygotował sześcioodcinkowy serial dokumentalny o komiksach, w którym porusza takie tematy jak prawa twórców, feminizm Wonder Woman, historia czarnoskórych twórców czy wreszcie opowieść o wydawnictwie Image, które jako jedyne przełamało w Stanach hegemonię Marvela i DC Comics. To fascynująca podróż przez historię tego medium, do którego podchodzi się tu na poważnie, nie na zasadzie ciekawostki, ale analizy roli komiksów w popkulturze i przełomowych wydarzeń w ich dziejach w Stanach.

Black Lightning (16 stycznia, CW)

https://youtu.be/RZpJeuXo2CY

Kolejna odsłona komiksowego uniwersum CW, w której są już m.in. „Flash” i „Arrow”. Teraz zaś przyszła kolej na serial, którego głównym bohaterem będzie czarnoskóry superbohater – Black Lightning, który wiele lat po tym, jak odwiesił strój herosa na kołek, będzie zmuszony ponownie go przywdziać i stawić czoła przestępcom.

Britannia (19 stycznia, HBO GO)

Efektownie zapowiadająca się opowieść mieszająca historię z fantastyką. Akcja rozgrywać się będzie w I wieku naszej ery i skupi się na Rzymianach, którzy w Brytanii walczyć będą z Celtami.

The Alienist (22 stycznia, TNT)

https://youtu.be/hgeknkliUJc

Imponująca obsadą (Luke Evand, Dakota Fanning, Daniel Bruhl) ekranizacja powieści „Alienista” Caleba Carra. Mamy XIX wiek, a Nowy Jork boryka się z problemem seryjnego zabójcy, za cel biorącego prostytutki. Ośmioodcinkowy miniserial.

Mozaika (23 stycznia, HBO)

Steven Soderbergh daje nam kryminał. Ale wyjątkowy, bo biorący początek z interaktywnej aplikacji, w której to użytkownik mógł wybrać, z czyjej perspektywy będzie śledzić rozwój akcji. Teraz, w wersji telewizyjnej, obejrzymy rozwój wydarzeń już w formie linearnej, w postaci sześcioodcinkowego serialu. W obsadzie m.in. Sharon Stone.

Waco (24 stycznia, Paramount)

Taylor Kitsch i Michael Shannon w opartej na prawdziwych wydarzeniach historii konfrontacji FBI z pewną sektą. Wydarzyło się to w 1993 roku w tytułowym ranczu Waco, gdzie przez 51 dni agenci oblegali je, będąc w pakcie z członkami sekty dowodzonej przez Davida Korecha.

Towarzysz detektyw (28 stycznia, HBO 3)

To sprawia wrażenie żartu. Oto serial, który pokazuje nam Channinga Tatuma oglądającego serial. Rumuński serial policyjny. Na kasecie VHS. I przez to rumuńscy bohaterowie mówią głosami Tatuma i Josepha Gordona-Levitta. Wygląda to na solidnie, solidnie doprawioną humorem parodię seriali detektywistycznych z lat 90.

POWROTY

Z archiwum X 11. (4 stycznia, Fox)

Z jednej strony to wciąż stare „Archiwum”, bo główne role grają Anderson i Duchovny, a całością kieruje Chris Carter, nie jest to jednak ten sam fenomen co przed laty. Bo 10. sezon poróżnił widownię, a w przewadze wydają się ci, którzy po nim są do produkcji nastawieni raczej sceptycznie. Sezon 11. wraca więc z poprzeczką zawieszoną jeszcze wyżej, bo musi nie tylko dorównać legendzie, ale i nadrobić za poprzednią serię. Co nie będzie łatwe, zważywszy że o swoim odejściu poinformowała Gillian Anderson, dla której obecny sezon będzie ostatnim.

Rozwód 2 (15 stycznia, HBO)

Powrót produkcji HBO, opowiadającej o rozwodowych perypetiach małżeństwa z doświadczeniem. A raczej o tym, jak próbują ułożyć sobie życie na nowym etapie, bez dawnego partnera, a trochę z, bo przecież nie da się przeciąć wszystkich więzi, zwłaszcza ze względu na dzieci. W roli głównej Sarah Jessica Parker.

Zabójstwo Versace: American Crime Story 2 (18 stycznia, Fox)

Tak jakby powrót, tak jakby nowość. Bo wprawdzie jest to drugi sezon serialu „American Crime Story”, jednak mamy tu do czynienia z zupełnie nową sprawą. W sezonie pierwszym przyglądaliśmy się O.J.’owi Simpsonowi, granemu przez Cubę Goodinga Jra. W nowej serii natomiast „bohaterem” będzie Gianni Versace, brat Donatelli Versace, tu granej przez Penélope Cruz. Został on zamordowany przez Andrew Cunanana.