„Kontrola 2” – dziewczyny wróciły i są w świetnej formie!

Pamiętacie ten świeży, lekki i zaskakująco dobrze – jak na studentkę reżyserii oraz mikroskopijny budżet – zrealizowany serial internetowy, który na YT wyświetlono już 50 mln razy? Drugi sezon właśnie debiutuje na Playerze i jest równie dobry.

Natasza Parzymies, studentka Warszawskiej Szkoły Filmowej, pierwszy odcinek „Kontroli” zrealizowała na szkolne zajęcia jako 18-latka. Trwał dwie minuty. Kolejne, nieco dłuższe, pojawiały się na YouTubie, ostatni, siódmy, wjechał tam w lutym 2020. Od tego czasu historia skomplikowanego związku dwudziestoparolatek Majki (Ewelina Pankowska) i Natalii (Adrianna Chlebicka) w Warszawie XXI w. zyskała międzynarodową sławę.

Nowy sezon, złożony z ośmiu dziesięciominutowych odcinków, jest produkcją Playera. Większy budżet i często ciążąca w stronę TVN-owskiego „realizmu magicznego” estetyka produkcji platformy nie wpłynęły na styl nowej „Kontroli”. To wciąż dzieło z ducha niezależne, mające w sobie lekkość i bezpretensjonalność, ujmująco naturalnie brzmiącymi dialogami i z życia wziętymi sytuacjami. I muzyką tak dobrze dobraną, że każdy odcinek ogląda się do ostatniej litery napisów końcowych. A kiedy Majka z Natalią jadą na stację benzynową po wino, a z samochodowego radia śpiewa im Beata Kozidrak…

Kolejne odcinki ogląda się z przyjemnością, czasem (sceny podczas „Wigilii dla wszytskich”) ze wzruszeniem, a zawsze z wielkim podziwem dla scenariuszowo-reżyserskich umiejętności urodzonej w 1999 r. Parzymies. Nie sposób nie pomyśleć tu o Jagodzie Szelc i jej debiucie – „Wieży. Jasny dzień”.

No dobrze, dobrze, ale co tam u Majki i Natalii? Zanim zacznie się nowy rozdział ich romantycznej historii, dziewczyny próbują sobie układać życie oddzielnie. Natalia jest w poważnym związku z Pauliną (Michalina Robakiewicz), pracę na lotnisku zamieniła na ochronę w markecie z wyposażeniem wnętrz. Majka studiuje, ma w planach Erasmusa w Barcelonie, dalej pracuje w barze i mieszka ze znajomymi. Oraz zaczyna romans z Kacprem (Jędrzej Hycnar).

Siłą serii są wciąż obserwacje zwykłego życia. Kwestie jak ta, gdy Majka pomaga Natalii zmywać przymarznięte jajka z maski samochodu i prosi o skrobaczkę: „Ja to już traktuję ambicjonalnie w tym momencie”. A w tle słychać „Zostań” Korteza, z frazą „Zostań, choć nie stać mnie na to wszystko, co możesz mi dać”.

Równie ważne co główne bohaterki są postacie drugoplanowe, a nawet i trzecio-. Poruszające kreacje tworzą w tym sezonie, choć na ekranie przebywają przez kilka minut, Dorota Stalińska w roli pani Marii, samotnej wdowy i emerytowanej księgowej, która „barszczu nagotowała”, Magdalena Boczarska i Anu Czerwiński.

A ponadto: dramaty na mostach, zakupy, terapia pociągowa i silent disco.

Kontrola 2, scen. i reż. Natasza Parzymies, Player.pl, 8 odc., od 21 grudnia; pierwszy sezon można obejrzeć na Player.pl lub na YouTube.