Serial dokumentalny „Hip hop: kawałki, które wstrząsnęły Ameryką”

AMC prezentuje kolejny, po m.in. „Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu” oraz „James Cameron. Historia science fiction”, serial dokumentalny, tym razem skupiający się na muzyce hip hop. Każdy odcinek to historia jednego artysty i jednego utworu, który miał wpływ na scenę muzyczną i kulturę w Stanach.

Jak głośnym echem odbić się może pojedyncza piosenka, jak wielką dyskusję może pobudzić, ostatnio udowodnił Donald Glover, czyli Childish Gambino swoim utworem „This is America”. W przypadku teledysku, poza tekstem, na części pierwsze rozbierane były wręcz pojedyncze klatki, analizowane tło, ruchy wokalisty, jego ubiór… To jasno pokazuje, jak wiele treści wyciągnąć można z kilkuminutowej piosenki.

AMC w dokumencie „Hip hop: kawałki, które wstrząsnęły Ameryką” robi coś podobnego, choć nie do końca. Na przykład otwierający ten sześcioodcinkowy serial dokumentalny pilot o kawałku „Jesus Walks” skupia się nie tylko na piosence i jej wpływie na przemysł muzyczny i innych artystów, ale przede wszystkim prezentuje sylwetkę artysty, Kanye’a Westa. Otrzymujemy więc opowieść o początkach Westa, pierwszych inspiracjach, współpracownikach, wcześniejszej karierze – wszystkim tym, co przywiodło rapera do wyprodukowania „Jesus Walks”. Malowany jest również obraz tła, ówczesnego rynku muzycznego, w jaki dana piosenka weszła – w przypadku Westa pozwala to choćby podkreślić rewolucyjność jego łączenia muzyki gospel i generalnie rapowania o wierze z komercyjnym hip hopem, opowiadającym o problemach ówczesnej Ameryki.

Największą zaletą „Hip hopu”, tak jak miało to miejsce w przypadku poprzednich emitowanych w Polsce seriali dokumentalnych AMC, jest natomiast przystępność narracji. W skrócie: to nie są produkcje wyłącznie dla fanów, nie trzeba być znawcą tematu, nie trzeba nawet wiedzieć, kim jest Kanye West ani znać „Jesus Walks”. Dynamiczna narracja, wyjaśniająca przy tym każdy aspekt omawianej historii, pozwala nie tylko zainteresować widza, ale przede wszystkim stanowi jednocześnie analizę zjawiska, jak i jego objaśnienie.

AMC nie obniża więc lotów i prezentuje kolejną fascynująca produkcję dokumentalną.

W kolejnych odcinkach serialu AMC pochyla się nad „Alright” Kendricka Lamara, „Rock Box” Run-D.M.C., „Elevators” OutKast, „The Bridge” Marley Marl i MC Shanczy oraz „Ladies First” Queen Latifah.

Serial „Hip hop: kawałki, które wstrząsnęły Ameryką” w Polsce obejrzeć można na kanale AMC. Premiera pierwszego odcinka 14 listopada, o 22:00.