Premiery (i powroty) seriali – wrzesień 2018

Seryjni prezentują autorski przegląd nowości miesiąca, a także zestawienie nowych sezonów starszych produkcji, które właśnie wracają na antenę.

NOWOŚCI

Pułapka (1 września, TVN)Łukasz Palkowski kręci serial kryminalny o popularnej pisarce kryminałów, w której życiu książkowa fikcja poniekąd dogania rzeczywistość. W obsadzie gwiazdy – z Agatą Kuleszą i Leszkiem Lichotą na pierwszym planie oraz m.in. Joanną Kulig i Kingą Preis. Nietypowa jak na dużą stację komercyjną jest forma – serial będzie miał zaledwie sześć odcinków, w czym przypomina raczej produkcje premium kablówek.

Kidding (2 września, HBO GO)

Jim Carrey i Michael Gondry łączą siły, by opowiedzieć smutno-śmieszną historię o stracie. Autorem scenariusza jest David Holstein, który wcześniej dał nam m.in. „Trawkę”. Oto recenzja Anety Kyzioł.

Mayans MC (4 września, FX)

Nowa produkcja stacji FX to coś pomiędzy spin-offem a sequelem popularnych „Synów Anarchii”. W prostszych słowach: akcja „Mayans MC” rozgrywać się będzie chronologicznie po wydarzeniach znanych z „Synów…”, ale dotyczyć będzie wątków pobocznych innych bohaterów. Wrócimy więc do brutalnego świata gangów motocyklowych i narkotykowych karteli.

The First (14 września, Hulu)

https://youtu.be/ngl2W_VLp1o

Czekając na nowy film Damiena Chazelle’a („Pierwszy człowiek” o wyprawie na księżyc), będzie można spojrzeć w przyszłość i zobaczyć, jak miałoby wyglądać lądowanie człowieka na Marsie. W roli głównej Sean Penn. Scenariusz przygotował Beau Willimon, czyli twórca hitu Netflixa „House of Cards”. Zwiastuny silnie sugerują, że niekoniecznie będziemy skupiać się na samej Czerwonej Planecie i wyprawie na nią, ale na tym, co ją poprzedza – przygotowaniach i przede wszystkim relacjach z bliskimi marsonautów.

Księga czarownic (15 września, HBO GO)

Ekranizacja powieści „Czarownica” (1. tom serii „Księga wszystkich dusz”) autorstwa Debory Harkness, która w Polsce ukazała się już ładnych parę lat temu i nie zdobyła szczególnej popularności. Teraz ma szansę to nadrobić, wspomagana wysokobudżetową produkcją Sky, w której poznamy świat wampirów, czarownic, wilkołaków i całej masy niezwykłych istot, ukrywających się wśród nas, w świecie ludzi. Wszyscy uganiać się będą za tytułową księgą.

Wariat (21 września, Netflix)

Netflix się postarał i zatrudnił gwiazdy wielkiego formatu, choć wciąż młodego pokolenia: Emmę Stone i Jonah Hilla. Oboje zagrają pacjentów uczestniczących w teście nowych farmaceutyków – co dla serialu przełoży się na dziwaczną, psychodeliczną atmosferę. Coś jakby „Legion”, ale bez mutantów z Marvela.

Magnum P.I. (24 września, CBS)

Nowa wersja kultowego serialu z lat 80. z Tomem Selleckiem, który dla roli zrezygnował z oferty wcielenia się w… Indianę Jonesa. W wersji z 2018 r. wąsatego Sellecka zastąpi Jay Hernandez, również wcielający się w weterana wojennego, tym razem jednak z doświadczeniem nie w Wietnamie, ale Afganistanie. Owo doświadczenie wykorzysta jako prywatny detektyw działający na Hawajach.

POWROTY

Iron Fist 2 (7 września, Netflix)

Powrót najsłabiej ocenianego (obok „The Defenders”) serialu komiksowego Marvela i Netflixa. Ta seria jest jednak ciekawsza od poprzedniej: technicznie (obsada miała ewidentnie więcej czasu na dopracowanie tak istotnych dla produkcji choreografii walk) i fabularnie, bo Iron Fist i jego przyjaciele są bardziej skupieni, mniej tu miotania się bez celu i chodzenia w kółko. Wciąż nie jest to poziom „Daredevila” czy „Jessiki Jones”, ale zdecydowana poprawa względem serii pierwszej.

Kroniki Times Square 2 (9 września, HBO)

Lata 70., Nowy Jork i branża porno. Wracamy do opowieści o narodzinach tej gałęzi „przemysłu rozrywkowego”, a naszymi przewodnikami będą Maggie Gylllenhaal i James Franco. Pierwszy sezon serialu Davida Simona zdążył już sobie zyskać uznanie krytyków.

American Horror Story: Apocalypse (12 września, FX)

https://youtu.be/_3vVolZcisE

Ósma seria popularnego serialu grozy, w którym każdy sezon to osobna historia. Tym razem połączone zostaną wątki z dwóch wcześniejszych sezonów, „Murder House” i „Kult”. W obsadzie m.in. Joan Collins i Kathy Bates.

BoJack Horseman 5 (14 września, Netflix)

Kultowa już animacja dla dorosłych.

Teoria wielkiego podrywu 12 (24 września, CBS)Ostatni sezon jednego z najpopularniejszych seriali komediowych naszych czasów. Finał z dawna wyczekiwany, bo od jakiegoś czasu można było już tylko narzekać na spadający poziom produkcji.

Zabójcza broń 3 (25 września, Fox)

Serial będący remakiem popularnych filmów z Melem Gibsonem i Dannym Gloverem wraca po wielu turbulencjach. Postać Cole’a doczekała się nowego odtwórcy po tym, jak na jaw wyszły szczegóły kontrowersyjnego i agresywnego zachowania poprzedniego aktora na planie.