Maltese – Sycylia lat 70., Cosa Nostra i dzielny komisarz z wąsami

W „Maltese: na tropie Mafii” twórcy słynnej „Gomorry” (4. sezon polskie HBO GO pokaże od 30 marca) porzucają Neapol na rzecz malowniczej Sycylii. Burzliwe lata 70., piękny design i auta vintage, rosnąca w siłę i bezwzględna Cosa Nostra, korumpująca i zastraszająca, a opornych mordująca oraz przystojny stróż prawa wypowiadający jej wojnę. Scenariusz wplata prawdziwe zdarzenia i postacie w fikcyjną akcję. Premiera jutro, 2 marca, w Epic Drama.

Zachodni recenzenci po obejrzeniu całego, 8-odcinkowego sezonu chwalili serial za zgodność z realiami i historią wojny z mafią sycylijską – główni bohaterowie mają swoje (niekiedy dość dalekie) odpowiedniki w rzeczywistości. Podkreślali też, że twórcy, Leonardo Fasoli i Maddalena Ravagli, inaczej niż w „Gomorze”, nie skupiają się na mafiozach, nie gloryfikują ich, nie dodają im charyzmy, której w rzeczywistości w większości nie mieli. Tym razem w centrum jest policja i zastraszeni mieszkańcy Trapani i okolic.

Seria jest reklamowana jako połączenie dramaturgii „Ojca chrzestnego” z estetyką „Mad Menów”. Może w kolejnych odcinkach, zaczyna się jednak dość sztampowo – albo klasycznie, jak kto woli. Z wyjątkiem mocnych akcentów muzycznych.W pierwszym odcinku komisarz Dario Maltese (Kim Rossi Stuart) z wydziału antynarkotykowego rzymskiej policji, dzielny glina, prywatnie samotnik tęskniący za córką, którą żona wywiozła do Ameryki, wraca na rodzinną Sycylię, by wziąć udział w weselu przyjaciela z dzieciństwa.

Oprócz przyjaciela, obecnie komisarza policji w Trapani, zostawił tam bolesne wspomnienia związane z tajemniczą śmiercią swojego ojca, też komisarza policji… Gdy na jego oczach przyjaciel i jego przyszła żona w ciąży zostają zamordowani, Dario nie ma wyjścia i prosi rzymskich przełożonych o przeniesienie w rodzinne strony. Zajmuje etat przyjaciela, przejmuje jego zespół śledczych i rozpoczyna dochodzenie.

Zaczyna się jak historie spod znaku: znacie? To posłuchajcie… Zwłaszcza że okazuje się, iż zamordowany przyjaciel prowadził tajne śledztwo.W międzyczasie Dario, który jest typem wycofanym, uprzejmym, ale stanowczym (sycylijscy podwładni nie wierzą, że ma tutejsze korzenie), poznaje nieustraszoną fotoreporterkę lokalnej gazety Elisę Ripstein (też ma swój odpowiednik w rzeczywistości), a przy okazji piękną blondynkę. Oraz odkrywa, że nieczynne lotnisko nocami bywa bardzo ruchliwe.

Dość schematycznie zawiązującej się akcji towarzyszą piękne zdjęcia Sycylii, a zachwyceni powinni być także fani motoryzacji w wersji vintage. Oraz miłośnicy historii. Czy także fani dobrych, porywających seriali? Pokażą kolejne odcinki.

Premiera: 2 marca, godz. 21:00, Epic Drama.