„Gra o tron” – czego nie zobaczycie w serialu
Na mniej więcej miesiąc przed premierą 6. sezonu „Gry o tron” do sprzedaży trafia wydanie DVD i Blu-ray poprzedniej serii. Zawarte w nim materiały dodatkowe niezwykle rozbudowują historię Westeros.
Jeżeli czytaliście „Pieśń Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina i oglądacie powstały na jej bazie serial „Gra o tron” produkcji HBO, z pewnością zauważyliście, że wiele wątków jest pomijanych. Zresztą nawet bez znajomości książek można się było zorientować, że widzimy tylko skrawek opowieści o Westeros, bo wprawdzie bohaterowie wspominają o Rebelii Roberta, ale na wspominaniu się kończy.
Tymczasem Martin wykreował świat chyba nawet bogatszy niż Tolkienowskie Śródziemie, który niedawno doczekał się historycznego podsumowania w publikacji „Świat Lodu i Ognia” – w niej to zebrane, uporządkowane i rozbudowane zostały informacje na temat dziejów Martinowskiego uniwersum, jego przeszłości, rożnych ludów i krain, losów postaci, które w serialu przywołuje się z imienia, ale które się w nim nie pojawiają, jak królowie czy herosi sprzed wieków. To fascynująca lektura.
I wygląda na to, że HBO powoli ją ekranizuje, choć nie w formie aktorskiego serialu, a animacji. Chodzi o materiały dodatkowe, dołączane do edycji DVD i Blu-ray kolejnych sezonów, zwłaszcza o wydania serii 4. i 5.
Normą w tych wydawnictwach są ciekawe filmy z planu, wypowiedzi obsady, twórców, samego Martina, przybliżające nam Westeros i jego historię. I to też znajdziecie na płytach z piątym sezonem – i co ważne, znajdziecie tego sporo, więcej niż wcześniej, bo mamy choćby trzy naprawdę obszerne materiały: jeden pokazujący dzień pracy ekipy, drugi analizujący odcinek „Łaska Matki” pod względem konstrukcji, a trzeci opisujący historyczne inspiracje George’a R.R. Martina.
Mimo iż niezwykle interesujące, nie one stanowią jednak ozdobę tej edycji: prawdziwymi perełkami są „Historie i legendy”, czyli wspomniane animacje.
W animacjach tych narratorami są bohaterowie serialu, którzy przybliżają nam albo własne biografie, albo historie swoich ludów, albo kolegów po fachu, albo ważnych wydarzeń w dziejach Siedmiu Królestw. Efekt jest zachwycający – nie dość, że graficznie produkcje te stoją na bardzo wysokim poziomie, nie dość, że dostarczają mnóstwa informacji, których próżno szukać w serialu, to jeszcze otrzymujemy na przykład różne punkty widzenia, jak opinie Jaimiego i Bronna na temat Białych Płaszczy.
Do sezonu piątego dołączono zaś „Taniec ze smokami”, czyli długą animację, przybliżającą historię wojny domowej, która ostatecznie doprowadziła do zagłady smoków i przyczyniła się do upadku rodu Targary’enów, a także na przykład opowieść o wspomnianej Rebelii Roberta czy przyczynach upadku Valyrii.
Nie sposób nachwalić HBO za decyzję tworzenia tych materiałów. To tak jakby do wydań DVD i Blu-ray „Hobbita” dołączano nie tylko materiały z planu, ale również animacje ekranizujące wybrane historie z „Silmarillionu”! Pal sześć, że piąty sezon „Gry o tron” nieco odstawał od poprzednich – te dodatki wynagradzają wszystko z nawiązką.
Choć trzeba zaznaczyć, że Galapagos nie zdecydowało się spolszczyć tych materiałów, przez co niedostępny jest ani polski lektor, ani nawet napisy. Ogromne zaniedbanie.
Komentarze
Nie ogladam, ale moze swiat doczeka sie odcinka, w ktorym pojawi sie zwarta grupa rzetelnych stolarzy, ktorzy zbuduja szybko tyle tronow, ilu jest kandydatow.
The end…
Brak spolszczenia jest plusem. Orginalna wersja, subtelnosci jezykowe sa o wiele ciekawsze niz to lomotanie cepem po polsku.
Więcej od Tolkiena? To co tam jest?
Tolkien to 4 ery dziejów Ziemi, pierwsza z czasem latarni, drzew i słońca. Lata słońca I ery, 2 era i 3 era to po jakieś 3000 lat. W ich trakcie historia i podział na szczepy elfów, historia państw Doriath, Gondolin, Numenor, Gondor, Arnor, Arthedaim, Rhudaur, Rohan…
A w następnym tygodniu premiera 6 sezonu! Już nie mogę się doczekać 🙂