Premiery (i powroty) seriali – maj 2018

Seryjni prezentują autorski przegląd nowości miesiąca, a także zestawienie nowych sezonów starszych produkcji, które właśnie wracają na antenę.

NOWOŚCI

The Rain (4 maja, Netflix)

Duński serial postapokaliptyczny, którego bohaterami są nieliczni ocalali po opadach deszczu niosącego śmiercionośnego wirusa. Serial ma ambicję połączyć opowieść o ludziach w nowym świecie, jak „The Walking Dead”, z historiami dla młodzieży. Efekt nie zadowala. Wygląda na to, że Netflix nie będzie miał drugiego europejskiego hitu na miarę „Dark”. Pełna recenzja: tutaj.

Vida (6 maja, Starz)

https://youtu.be/c0ttPSaqhF0

Opowieść o dwóch siostrach, z pochodzenia Meksykankach, które rozdzieliło życie, by potem znowu je połączyć (na pogrzebie matki). Wbrew planom po ceremonii nie będą mogły wrócić do dawnych relacji (a raczej braku relacji), bo odkrywają sekret, którego nie mogą zignorować.

Safe (10 maja, Netflix)

Michael C. Hall, czyli gwiazda serialu „Dexter”, wciela się w ojca zaginionej córki, który na własną rękę musi rozpocząć śledztwo wśród społeczności zamkniętego osiedla domków jednorodzinnych. Za serialem stoi Harlan Coben, bestsellerowy autor thrillerów, produkcyjnie zaś Netflix łączy tu siły z Canal+.

Patrick Melrose (14 maja, HBO)

Benedict Cumberbatch w tym miniserialu produkcji Showtime wciela się w tytułowego Patricka Melrose’a, bohatera serii książek Edwarda St Aubyna. A raczej samego St Aubyna, bo powieści te są autobiograficzne, a Melrose to literackie alter ego pisarza. To historia o świecie arystokratów, w której satyra miesza się ze scenami wielkiego okrucieństwa.

Piknik pod Wiszącą Skałą (25 maja, Amazon Prime Video)

Znana z „Gry o tron” Natalie Dormer w ekranizacji powieści autorstwa Joan Lindsay. To rozgrywający się w 1900 roku thriller. Akcja skupia się wokół zaginięcia grupy dziewcząt.

Reverie (30 maja, NBC)

Należące do Stevena Spielberga Amblin Television wyprodukowało dla NBC serial SF rozgrywający się w bardzo niedalekiej przyszłości. W zasadzie jedyną różnicą między światem serialowym a naszym jest to, że w „Reverie” opracowano zaawansowaną technologię wirtualnej rzeczywistości, która jest tak doskonała, że ci, którzy w nią „weszli”, nie chcą wracać do realu. Główną bohaterką jest była pani detektyw, która ma za zadanie przekonać owych ludzi, by porzucili sny.

POWROTY

Drodzy biali! 2 (4 maja, Netflix)

Kontynuacja opowieści o napięciach na tle rasowym w Stanach Zjednoczonych, opowiedziana z perspektywy nastolatków. Poważny temat w otoczce humoru.

13 powodów 2 (18 maja, Netflix)

Drugi sezon jednego z najgłośniejszych serialu ubiegłego roku. Ekranizacja powieści Jaya Ashera opowiada o nastolatkach i ich problemach, a punktem wyjścia jest samobójstwo Hannah, która poprzez nagrane wcześniej kasety przekazuje młodemu Clayowi, co pchnęło ją do tak drastycznej decyzji.